کارکرد غالب چت برای کاربران ایرانی جنبه فراغتی و سرگرم کننده داشته که در اشکال مثبت و منفی تسهیل کننده و جبران کننده نیازهای ارتباطی آنها در دنیای واقعی است.
ایسنا: کارشناس آموزش خانواده گفت: گمنامی، سرعت ارتباط و سیال بودن از جمله علل گرایش به چت است که در روابط جنسیتی و دوستیابی جوانان پیامدهایی به دنبال دارد.

منطقه کردستان، اظهار کرد: فضای مجازی چت‌روم‌های اینترنتی به وسیله‌ای برای پرکردن اوقات فراغت جوانان مبدل شده که مرزهای تازه‌ای در شکل‌گیری ارزش‌ها پیش روی آنهاست.

وی افزود: کارکرد غالب چت برای کاربران ایرانی جنبه فراغتی و سرگرم کننده داشته که در اشکال مثبت و منفی تسهیل کننده و جبران کننده نیازهای ارتباطی آنها در دنیای واقعی است.

این کارشناس ارشد علوم رفتاری بیان کرد: اگرچه در فضای چت، مرزبندی‌های جنسیتی روز به روز ضعیف‌تر می‌شود، اما با این حال در بیشتر موارد جذابیتهای جنسیتی در روابط دنیای مجازی بیش از پیش حایز اهمیت است.

وی عنوان کرد: مجاورت طولانی با فضای مجازی می‌تواند به فرهنگ‌پذیری یک طرفه و تاثیرپذیری افراطی از هنجارها و ارزشها انجامیده و با تقویت پدیده جهانی شدن تعلقات ملی و سنتی کابران را تحت تاثیر قرار دهد.

وی با اشاره به اینکه عواملی هستند که ارتباط کاربران را در فضای مجازی چت تسهیل می‌کند، تصریح کرد: گمنامی، سرعت ارتباط و سیال بودن از جمله علل گرایش به چت است، که در روابط جنسیتی و دوستیابی جوانان پیامدهایی به دنبال دارد که محملی برای جستجو و ارضای کنجکاوی‌های آنان فراهم می‌آورد.

ترکمندی با تاکید بر اهمیت فضای چت‌روم‌ها در پر کردن اوقات فراغت، افزود: چت کردن در فضای مجازی، مشارکت عاطفی را جایگزین مشارکت سیاسی و معاشرت رو در روی اجتماعی کرده و نوعی رابطه غیرحقیقی را بر فضای مناسبات میان افراد حاکم کرده است.

وی تصریح کرد: این رابطه غیرحقیقی پیامدهایی چون کاهش سرمایه‌های اجتماعی، انزوا و بریدگی از مشارکتهای محسوس و عینی را در بر داشته است.

وی افزود: در نمونه‌های تحقیقی بدست آمده از چند کافی نت، مشخص شد که ۷۱ درصد از جوانان ۱۵ تا ۳۰ سال یک بار چت کردن را امتحان کرده‌اند.

وی اظهار کرد:۷۵ درصد چت کنندگان گفته‌اند که در چت کردن نقشهای متقاوتی را بازی می‌کنند که سهم پسران در ارایه نقش غیرواقعی و تصویری نادرست از خود ۸۹ درصد و سهم دختران ۱۱درصد بوده است.

وی با اشاره به اینکه تمایل پسران به برقراری ارتباط دوستانه همزمان با چند فرد غیرهمجنس بسیار است، تصریح کرد: بیشتر پسرها با آگاهی از وابستگی عاطفی در دختران تلاش می‌کنند که ارتباط خود با آنها را تا مرز آنچه حقیقتاً به دنبال آن هستند، تعقیب کنند.

ترکمندی گفت: دخترها اغلب با وسواس و دقت بیشتری دوستی و رابطه پا برجا با یک فرد غیرهمجنس را مدنظر دارند.

وی تصریح کرد: پسران بیش از دختران مایل به گپ همزمان با بیش از دو یا چند فرد غیرهمجنس بوده و تبحر و مهارت پسران در چت کردن بیش از دختران است.

وی بیان کرد: همچنین پسرها ترس و نگرانی کمتری از کنترلها و شناسایی‌های غیرمحسوس در خلال چت کردن داشته‌اند.

این کارشناس ارشد علم رفتاری افزود: فضای غالب در محیط چت‌روم‌ها، گفتگوهای دوستانه جوانان غیرهمجنس است که با نیت ارضای کنجکاوی، آشنایی، سرگرمی، شیطنت و ماجراجویی است.

وی گفت: بیش از ۵۰ درصد از کاربران چت‌روم‌ها گفته‌اند بیشتر دوست دارند با افراد متنوع و ناشناس چت کنند و کمتر از یک سوم تمایل خود را به افراد آشنا بیان داشته‌اند.

ترکمندی خاطرنشان کرد: بیشتر تمایل چت‌کننده‌ها به مسایل فراغتی و سرگرم کننده چت‌روم‌ها بوده و انگیزه‌های بعدی به ترتیب شامل پیدا کردن دوست، تازگی محیط چت و مهیج بودن آن، تفاوت شخصیت در صحنه چت نسبت به زندگی حقیقی و شیطنت و ماجراجویی عنوان شده است.

وی در پایان یادآور شد: دختران نسل جدید نسبت به مادر و مادربزرگشان برونگرا تر شده و به راحتی از خود و زندگی خصوصی‌شان حرف می‌زنند، بررسی پیام‌های مبادله شده در چت‌روم‌های ایرانی از تناقض، ابراز احساسات ناپسند و.... حکایت دارد.

این چت روم ها روابط ناسالم را رواج داده و باعث کاهش حیا ، باورها و اعتقادات میشود .
این مورد صرفا در مورد چت روم ها صدق نمیکند و اپلیکیشن های مبتنی بر چت هم مانند تلگرام همین وضعیت را دارا هستند 
امید که جوانان ما راه درست را تشخیص داده و قدم در راه ولایت گذارند

تعداد نظرات این پست ۱۱ است ...

۱۹ بهمن ۹۵ ، ۱۲:۵۵
متاسفانه این چت روم ها عامل فساد هستند
باید باهاشون برخورد بشه
۱۹ بهمن ۹۵ ، ۱۲:۵۵
شما میگین تلگرامم فاسده ؟ چت رومم فاسده ؟ پس ما کجا بریم ؟

این گونه پیام رسان ها چون بدون هیچ تعهدی و ازادانه در اختیار عموم هستند
مورد سوء استفاده های زیادی قرار میگیرند

۱۹ بهمن ۹۵ ، ۱۲:۵۷
من با شما کاملا موافقم
چت روم ها باعث میشه که بی حیایی زیاد بشه و عفاف کمرنگ بشه
بسه شدن چت روم ها کمترین کاریه که میتونه توی این زمینه انجام بشه . البته تلگرام هم مصداق بارز همین پیام رسان هست که باید جلوگیری و بسته بشه
متاسفانه فشار زیادی از سمت دولت اعمال میشه و فعلا امکان فیلتر شدن تلگرام نیست
۱۹ بهمن ۹۵ ، ۱۳:۰۱
با سیستم های جدید کاملا کنترل روی کاربران هست و امکان چت کردن مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران نیست پس چرا بازم فیلتر میشیم ؟
نظارت به درستی و با تعهد انجام نمیشه و خیلی از موارد نادیده گرفته میشه

۱۹ بهمن ۹۵ ، ۱۳:۰۱
کم مونده خودمونم فیلتر کنین ؟!
ما ؟ :/
۱۹ بهمن ۹۵ ، ۱۳:۰۲
اگه راس میگین جلوی تلگرامو بگیرین

به دلیل مسائل سیاسی تلگرام فیلتر نمیشه ..
۱۹ بهمن ۹۵ ، ۱۳:۰۳
اقای ترکمندی باید مورد نظر داشته باشند که همه ی دخترا مث هم نیستن و بعضیاشون خیلیا رو بازی میدن
۱۹ بهمن ۹۵ ، ۱۳:۰۴
۷۵ درصد چت کنندگان گفته‌اند که در چت کردن نقشهای متقاوتی را بازی می‌کنند که سهم پسران در ارایه نقش غیرواقعی و تصویری نادرست از خود ۸۹ درصد و سهم دختران ۱۱درصد بوده است.

اینا همش دروغه
الان خیلی از دخترا پست تر از پسرا شدن
اماری هست که در اختیار ما قرار گرفته
۱۹ بهمن ۹۵ ، ۱۳:۰۵
عذر میخوام در یکی از پست هاتون خونده بودم که اسکریپ چت رو رو بهینه کردید
چطور میتونم این اسکریپ رو تهیه کنم ؟
شماره ی تماستون رو قرار بدید
از بخش سفارش سئو در تماس باشید
۱۹ بهمن ۹۵ ، ۱۳:۰۵
دلیل این سوء استفاده ها جنبه ی پایین ماست
۲۲ اسفند ۹۵ ، ۲۱:۴۵
Ya learn sotheming new everyday. It's true I guess!

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">